Медляковський Михайло Блажевич

Рік народження: 1930
Гречани це зараз великий мікрорайон, який сильно змінився за останні 70 років. Раніше тут говорили виключно польською. Мова змінилася за цей період. Українців тоді було тут дуже мало.
В школу ходив в нашу, навчання було українською мовою. Ходив до початку війни, 3 роки навчався, а після війни був такий час , що непросто було вчитись. Адже вже пішли молодші діти до першого класу. Класи були окремо: 1-й, 2-й, 3-й… В школу йшли у 8 років.
Батька не було, його забрали в кінці 37-го року. Він був в тюрмі до початку війни.  А мама працювала в колгоспі, померла в 1943 році.
Біля костелу був паркан. Стовпи і між ними цеп. В будні дні то не було… а в вихідні приїздили возом люди з польськомовних сіл: Шаровечка, Мацьківці, Гречани і Заріччя… люди йшли молитися Богом. На фасаді пам’ятаю ніші, в яких стояли ангели чи святі. Той костел не легко було зруйнувати… Але для чого його зруйнували? Чому не зробили з нього щось? Багато костелів не зруйнували, а наш літом підірвали. Там де ми раніше жили, на місці ресторану Проскурів, вул. Вишнева, 60. То з нашого дому бо добре видно костел старий, раніше парку не було. Там болота не було, трава росла, така як росте в вологих місцях. Ярмарок був де зараз міська поліклініка… корови і не тільки там продавали. Базар в  районі костелу був вже пізніше, десь в 46 році…
Мої сестри і брати і то всі йшли до костелу, інколи мене брали з собою. Нас усіх було п’ятеро: двоє сестер та три брати.
Людей не мало забрало.. все приховано робилося. Вночі забирали. Мало хто знав… Лиш вранці дізнавались що того і того забрали… Приїздили на конях, раніше доріг не було, особливо після дощу – болото. Інформацію тоді розповсюджувати було небезпечно. Вони не казали що заберуть і через місяць розстріляють… але люди були налякані, кордон був не далеко… Вони через те й забирали, бо польський кордон був поруч. Навіть якщо хтось тікав, його все одно находили.
Моя сестра виїхала в Польщу в 1946 році. Щоб виїхати потрібно було зібрати документи, брат наприклад виїхав бо служив в польській армії, а інший ніде не служив то й не поїхав. Хто хотів поїхати той поїхав… Перевіряли чи служив в польській армії, чи є родичі наприклад. При бажанні можна було знайти документи. В польську армію потрапляли, коли зголошувались і казали що вони поляки і хотіли би служити в тій армії.
Навпроти школи була пошта.
Мадяри були, але не довгостроково. Побули трохи часу і далі поїхали. Пам’ятаю, що вночі стукали в двері і потрібно було відчиняти. І приходили по два-три німці. Заходили, переговорять з тими що вже на квартирі і йдуть собі далі. Німці різні були, одні добре відносились… Десь в 43 році ходили ми колядувати. І ми зайшли в хату, а там німці.. нас запросили до хати, щоб заколядували там… ми зайшли, поколядували, вони послухали, нам дали цукерок. Це було на вул. Вишневій біля Декабристів.
Пам’ятаю як поїзд зійшов з рельс. Здається  то було в 43 році. Состав тягнувся від переїзду в Гречанах, через вул. Качинську аж до речового ринку… Поїзд був радянський, їхав з західної України. Туди багато людей туди побігли: і жінки і діти і підводами під'їжджали … Сам там був… Мені здається що машиністи втекли. Там були фуфайки, кирзові чоботи, полушубки, борошно вищого сорту, цукор… багато чого. Я виліз на платформу а там полушубки… А жінка каже: «Дай мені одного…», за комір і кинув їй, а інші почали галасувати : «І мені, і мені…»  Сказав їм щоб лізли самі. Я ще декілька скинув, взяв собі одного і зліз. Також декілька пар кирзових чобіт додому приніс.  Так само ми ходили в місто, як не було тут вже радянської влади, бо німці зайняли. Також ходили люди в магазини, німці їх повідкривали, то брали собі що хотіли… Купівлі продажу не було. До війни продавали.
На "перегари" ходили. Не раз і не два. В основному в ночі до станції…
Німці як люди. Є хороші є не дуже…
На Різдво Готували вареники різні: зі сливками, капустою, кутю… Що в кого було те готували. На стіл приносили сіно, накривали його чимось, а зверху накривали скатертиною. Після вечері дозволяли дітям "шукати горіхи" на столі, в сіні…
Після війни солдатів-полонених польської армії возили нашою дорогою до станції Гречани. Одного разу дереву впало на автомобіль в якому їх везли.. так усі і померли… в своїй формі..
Всі між собою спілкувались: і старі Гречани і Садиби... Були родичі, інакше не могло бути.
Ми в Домі Людовому ходили на танці, в клуб. Був там баяніст. Вхід коштував 50 копійок. В 50-х роках.
На трьох королів ходили, колядували. Люди робили цю виставу досвідченні. Вони готувались, вчили слова, все виглядало натуральне. Були серед них: троє колядників, два рицарі, циган, єврей, турок і ангел. Один чоловік в віці, Ігнашко, він жив по Вокзальній, дуже класно грав єврея, всі були гречанські, рицарями були хлопці після армії, десь їм по років двадцять п’ять було… звідкись вони брали розмовну мову і тексти.
Жінки батько був залізничником, було двоє у них дітей. Він працював на потязі. Працював як при німцях так і при наших…
До костелу хто хотів той ходив.
Час від часу траплялись сутички між «гречанськими»  та «міщанами». В більшості випадків відбувались вони біля річки.
Гетто під час війни було там де вул. Подільська поблизу нинішньої поліклініки. Пам'ятаю як тікав з міста єврей. Він перебіг через плоску і рушив в напрямку де зараз речовий базар. Але там була відкрита ділянка. Троє німців стріляли в нього. Один з низ попав… То мадярам, які були тут наказали принести його і поховати.