МАЗУРИ: традиції

Мазурські традиції нерозривно пов’язані з католицькою вірою. Відкривався цикл зимових свят Різдвом. Ввечері 24 грудня на Вігілію, коли на небі з’являлася перша зірка, вся родина збиралася навколо столу з пісними стравами. Розпочинали вечерю з молитви, після цього всі ділилися оплатком і складали побажання на наступний рік. По вечері родина йшла до костелу на святкову Службу – Пастерку. Цікаво відзначали свято Трьох Царів, яке випадає на 6 січня. Заздалегідь готували костюми, розподіляли ролі, вчили слова.  До групи ряджених входили: король Геральд, ангел, єврей, турок, рицарі, чорт і смерть з косою. 

інсценізація.png

Фрагмент сценарію інсценізації до свята Трьох Царів в Гречанах


«6 січня знову свято ‒ Тшех Крулі (Трьох Царів). І в нас ті Крулі теж ходили. Там була така ціла сценка, такі гарні слова і ролі, так гарно грали всі ті наші учасники, які збиралися в ту групу. І теж такі костюми були гарні ‒ там і рицарі, і крулі, і турок якийсь… І ходили по всіх хатах з тією сценкою. До речі, така група була не одна, їх було на село кілька. Пам’ятаю, як вони грали – ну просто аж мороз по шкірі, так гарно було. Не було такого року, щоб не було цього. Різдво і Трьох Королів – то були основні зимові свята. Новий рік вважали радянським святом, то в Гречанах його не дуже святкували. А от ці два свята – обов’язково.» ‒ Сизова (Горчиця) Ганна Іванівна, 1943 р.н..


Інсценізація до свята Трьох Царів. З архіву родини Бондар.

Інсценізація до свята Трьох Царів. З архіву родини Бондар.


Навесні готувалися до Пасхи. Наводили порядки в хатах, намагалися приготувати найбагатший стіл. На другий день Пасхи був поливаний понеділок, коли хлопці та чоловіки обливали дівчат та жінок водою. Крім католицьких свят, місцеві традиції можна було побачити в обрядових дійствах – на весіллях, хрещеннях та похоронах.

«А на другий день, в понеділок, то вже, як казали, поливаний понеділок. Хлопці дівчат обливали. То ми теж – йшли до школи, то тікали де тільки могли, глухі місця шукали, щоб тільки не бути облитими. Бо у той день бігали хлопці з відрами, дівчат обливали… І то так вважалося, навіть би то якось престижно, що хлопець облив, що дівчинка лишилася облита. То дехто з дівчат часто намагалися так пройти, щоб навпаки у той день бути облитою…» ‒ Сизова (Горчиця) Ганна Іванівна, 1943 р.н..

весілля.png